(Video) Prima Duminică din Postul Nașterii Domnului la Catedrala Mitropolitană din Iași

19 Noiembrie 2017
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Alex Atudori

Prima Duminică din Postul Nașterii Domnului a fost sărbătorită la Catedrala Mitropolitană din Iași de sute de credincioși. Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, alături de preoții și diaconii slujitori ai Catedralei. La finalul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit a adresat un cuvânt de învățătură celor prezenți.

Potrivit tradiției, astăzi, în prima Duminică din Postul Crăciunului, în toate bisericile din cadrul Patriarhiei Române a fost citită Pastorala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.